Zdrowe przekąski w podróży. Zobacz, czym zastąpić jedzenie ze stacji benzynowych
Będziesz podróżować wcześnie rano czy w środku dnia? A może w nocy, żeby uniknąć upałów? Sprawdź, jak dobrać zdrową i łatwą do przygotowania oraz przewiezienia przekąskę. Dietetyk Anna Czyż, współpracująca z Fundacją Marwit Smak Zdrowia, przygotowała kilka zestawień, dzięki którym unikniesz nudnych hot dogów, zupek z torebki lub niezdrowych chipsów.
2017-08-21, 13:45

1. Podróż rankiem
Zrywasz się wcześnie rano i nie masz czasu, by przygotować kanapki lub ugotować jajecznicę. Bywa, że rozpoczynasz podróż z pustym żołądkiem. W ciągu dnia musisz więc zjeść coś pobudzającego i dodającego energii.

Co możesz przygotować?
• Szybki koktajl ze zblendowanych lub rozgniecionych widelcem malin, jogurtu naturalnego i Smoothie białego Marwit. Wystarczy wymieszać ze sobą wspomniane składniki. Warto dodać również zmielone, nieodtłuszczone siemię lniane.
• Koktajl z płatków owsianych, masła orzechowego, utartej gorzkiej czekolady, rozgniecionego banana i soku pomarańczowego lub jabłkowego Marwit. Żeby przygotowanie poszło sprawniej, możesz zmiksować banana z czekoladą w blenderze.
• Domowe musli z płatków owsianych, jaglanych, siemienia lnianego i suszonych owoców. Szybko wymieszaj płatki w plastikowym pudełku i zalej sokiem pomarańczowym lub jabłkowym Marwit. Znakomicie zastąpi on mleko, które mogłoby się zepsuć w wysokich temperaturach. Jest również alternatywą dla owoców, których z samego rana mógłbyś nie zdążyć wymyć, obrać i pokroić na drobne kawałki.
• Granolę, czyli mieszaninę płatków zbożowych z jogurtem naturalnym, przełożoną warstwowo w pudełku ze świeżymi owocami, najlepiej drobnymi, żebyś uniknął konieczności krojenia ich na kawałki. Do popicia możesz zabrać sok owocowy Marwit, który uzupełni posiłek o dodatkową porcję owoców.
• Jeśli będziesz miał nieco więcej czasu, możesz pokusić się o przygotowanie prostej sałatki owocowej z borówek, malin i pokrojonych jabłek, z masłem orzechowo-karobowym, kilkoma łyżkami soku pomarańczowego Marwit i prażonymi płatkami orkiszowymi.

Dlaczego tego rodzaju posiłki sprawdzą się najlepiej podczas porannej podróży? Przede wszystkim dlatego, że ich przygotowanie zajmie tylko kilka minut. Ponadto zarówno koktajle, jak i musli, łatwo będzie zabrać ze sobą do plastikowego pojemnika lub termosu.

Najważniejszy jest jednak ich skład. - Wszelkiego rodzaju nieprzetworzone płatki, które po namoczeniu można zblendować na gładko lub suche wymieszać z owocami i jogurtem, świetnie sycą dzięki sporej zawartości błonnika pokarmowego i wzbogacają posiłek w wiele wartości odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, magnez, cynk, selen, żelazo – tłumaczy dietetyk Anna Czyż. – Z kolei orzechy, siemię lniane, migdały czy słonecznik są źródłem zdrowych tłuszczy. Zwiększają kaloryczność nawet niewielkiego posiłku, poprawiają trawienie oraz dostarczają między innymi tłuszczy nienasyconych oraz witamin A i E, co sprawia, że po zjedzeniu ich przez dłuższy czas nie będziesz odczuwać głodu.

Dzięki wykorzystaniu świeżych owoców oraz przygotowanych z nich soków lub smoothie Marwit dostarczysz sobie energii na cały dzień. Podobny efekt uzyskasz dzięki zdrowym dodatkom słodzącym, takim jak miód, syrop daktylowy czy melasa z karobu. Naturalne przetwory mleczne, takie jak jogurt czy kefir, dostarczą zaś organizmowi białka i wapnia oraz sprawią, że będzie bardziej syty.

2. Podróż w ciągu dnia

Latem, przemieszczając się w upale, będziesz potrzebować posiłku lekkiego i orzeźwiającego. Ważne również, by był przygotowany z produktów, które trudno się psują. Brzmi jak zadanie nie do wykonania? Nic bardziej mylnego!

Co możesz przygotować?
• Podpieczoną bagietkę z orzeźwiającą salsą na bazie posiekanego pomidora, natki pietruszki, startej skórki z cytryny, oleju rzepakowego i kilku łyżek soku jabłkowego Marwit.
• Sałatkę z ryżu basmati, ogórka, marchewki, płatków migdałowych i kiełków fasoli mung, polaną dressingiem z soku z jabłek i ogórka z imbirem Marwit.
• Sałatkę przygotowaną z Sałat raz dwa trzy Marwit, połączonych z pomidorkami koktajlowymi, kukurydzą, mozzarellą mini, słonecznikiem. Dodatkowo polaną dressingiem z oliwy i soku z jabłek i ogórka z imbirem Marwit.
• Ewentualnie: lekki pudding z soku pomarańczowego Marwit, 2 łyżek nasion chia, 2 łyżek naturalnego serka homogenizowanego lub mleczka kokosowego. Uwaga! Ponieważ w daniu wykorzystywany jest serek, warto zaserwować go na początku podróży lub spakować do lodówki turystycznej.
• Do popicia możesz przygotować prosty koktajl z soków: ananasowego, pomarańczowego i marchewkowego Marwit (każdego po 100 ml), wymieszanych z garścią migdałów, lub koktajl z garści malin, zblendowanych z sokiem pomarańczowym Marwit i 2 łyżkami miodu.

Dlaczego tego rodzaju posiłki sprawdzą się najlepiej podczas podróży w ciągu dnia? – Soki pomarańczowy oraz z jabłek i ogórka z imbirem Marwit działają orzeźwiająco i wychładzająco. Z kolei ananasowy i jabłkowy dodatkowo pomagają w trawieniu produktów białkowych, dzięki czemu cały posiłek staje się lżejszy i lepiej się trawi – tłumaczy ekspertka. – Zaś sałaty świetnie nawadniają, dostarczając przy okazji organizmowi kwasu foliowego, magnezu oraz potasu.

Należy jednak pamiętać, by przy przygotowywaniu sałatek układać wszystkie składniki warzywne warstwowo i unikać krojenia ich na bardzo drobne części, ponieważ wyciekający z nich sok zmienia smak i konsystencję dania już po kilku godzinach, a nawet sprzyja jego psuciu się. Dobrze spakować dodatki zbożowe, takie jak ryż czy makarony, do osobnego pudełka i wymieszać tuż przed zjedzeniem.

3. Podróż nocą

O tej porze temperatury spadają, więc jedzenie nie będzie już tak bardzo narażone na zepsucie. W dalszym ciągu jednak ważne jest, by było sycące, a ponadto by zwalczało uczucie zmęczenia i znużenia.

Co możesz przygotować?
• Kanapki z pieczywa graham, orkiszowego lub żytniego, z dodatkiem pieczonej piersi z indyka lub kurczaka, pasty jajecznej lub rybnej oraz z grubszą warstwą Sałat raz dwa trzy Marwit lub surówek Premium Marwit, przygotowanych z różnych warzyw.
• Sałatkę z pomidorków koktajlowych, papryki, Sałat raz dwa trzy Marwit, sera typu feta, orzechów włoskich i oliwy.
• Sałatkę z pieczonej lub wędzonej piersi z kurczaka, pokrojonej w kostki i wymieszanej z surówką Premium Marwit z suszonymi pomidorami i Sałatami raz dwa trzy Marwit. Możesz ją zagryzać chlebkiem typu raw.
• Jedzoną na zimno jako gazpacho zupę krem Marwit z pomidorów z bazylią lub zupę krem z buraczków z tymiankiem, przygotowaną jak chłodnik, a więc jedzoną również na zimno, po wymieszaniu z jogurtem lub kefirem. Jeśli nie lubisz chłodnego jedzenia, pamiętaj, że zupy możesz podgrzać i zabrać ze sobą do termosu. Bardzo dobrze smakują wówczas z dodatkiem oliwy lub oleju rzepakowego.
• Naleśnik na mące gryczanej i soku marchewkowym Marwit, przekładany humusem, suszonymi pomidorami, jajkiem i oliwkami.
• Do przekąszania podczas wielogodzinnej nocnej podróży weź bakalie z gorzką czekoladą lub morwą, która zapobiega spadkowi poziomu cukru albo Marwitki. Do popicia wybierz bogaty w witaminę C sok grejpfrutowy Marwit.

Dlaczego tego rodzaju posiłki sprawdzą się najlepiej podczas nocnej podróży? – Bogate we wspomnianą witaminę C pomogą rozprawić się z uczuciem zmęczenia i znużenia – przekonuje Anna Czyż. – Z kolei te zawierające witaminę A (na przykład Marwitki) będą działać ochronnie na wzrok, co jest kluczowe podczas przemieszczania się po zmroku.

W daniach warto również zawierać potrawy dostarczające żelaza, takie jak pestki dyni, sok czy zupa z buraków, brokuły, wołowina, żółtka jaj, kasze, ponieważ dzięki nim organizm szybciej się regeneruje. Z kolei produkty o dużej zawartości białka pomogą w dłuższym utrzymaniu uczucia sytości, nie doprowadzając do odkładania się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu po podróży nie będziesz się czuć ociężale.

KONTAKT / AUTOR
Anna Pawłowska-Kruzińska
Kierownik ds. Marketingu
Marwit Sp. z o.o.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.